Údržba a prací symboly

Jsme držitelem certifikátu o členství ve spolku SOTEX GINETEX CZ, z.s.

Jako držitelé certifikátu o členství jsme oprávněni užívat symboly pro ošetřování textilních a oděvních výrobků.

Každý náš výrobek je opatřen štítkem se symboly pro ošetřování a zároveň návodem k užívání výrobku. 

 

Doc 29. 4. 2022, 7.18-1

 

 

CO ZNAMENAJÍ PRACÍ SYMBOLY NA CEDULKÁCH OBLEČENÍ

Tato skupina CZ pracích symbolů praní vám pomůže při rozhodování, zda je praní vašeho oblečení v pračce bezpečné, jak ji nastavit a jakou teplotu byste měli používat.

 

Praní v pračce se obvykle se zobrazuje jako kbelík naplněný vodou (s výjimkou symbolu Neždímat). Pokud je prádlo pratelné v pračce, uvidíte uvnitř symbolu kbelíku tečky nebo čísla představující doporučenou maximální teplotu: jedna tečka znamená 30 °C (což znamená, že musíte prádlo vyprat ve studené vodě), dvě tečky 40 °C (teplá voda) a čtyři tečky 60 °C. V případě, že pod kbelíkem uvidíte jednu čáru, znamená to, že váš kus oblečení by se měl prát v syntetickém cyklu, zatímco dva řádky představují cyklus pro jemné praní nebo praní vlněného prádla. Pokud na etiketě péče o prádlo najdete symbol ruky, vyperte kus ručně při teplotě 40 °C nebo nižší. Nebo v pračce použijte program pro ruční praní.

 

BĚLICÍ SYMBOLY NA CEDULKÁCH OBLEČENÍ

Než obrátíte láhev bělidla do svého prádla, stojí za to se podívat na štítek péče o textilie na vašem oděvu a zjistit, zda se oděv dokáže se bělicími prostředky vypořádat. 

 Ariel_symbols_02_720x260

Pokud vidíte prázdný trojúhelník, znamená to, že v případě potřeby můžete na svůj kus oblečení bezpečně použít jakékoliv bělidlo. Diagonální čáry uvnitř trojúhelníku se vztahují na použití bělidla bez chlóru, ale v případě, že je trojúhelník přeškrtnut dvěma řádky, neměli byste použít bělidlo vůbec.

 

POKYNY PRO SUŠENÍ NA CEDULKÁCH OBLEČENÍ

Kromě praní a žehlení zahrnuje proces péče o prádlo také sušení. Chcete-li zabránit tomu, aby se váš oděv při sušení srazil nebo aby se nedostal jiný tvar, podívejte se na etiketě péče o textil několik užitečných symbolů, které vás informují o nejistějším způsobu, jak usušit vše oblečení, aniž by došlo k poškození tkaniny.

Ariel_symbols_03_720x260

 

Čtverec s kruhem uvnitř znamená, že kus lze bezpečně sušit v bubnu, zatímco počet teček uvnitř symbolu sušení v sušičce ukazuje, jaké nastavení teploty se má použít: jedna tečka znamená nízkou teplotu, dvě tečky pro střední a tři pro vysokou teplotu. Žádná tečka znamená, že můžete sušit vaše oblečení na jakémkoli žáru. Pokud se pod symbolem sušičky zobrazí pruh, použijte nastavení pro šetrné sušení, zatímco dva pruhy znamenají, že musíte použít nastavení pro velmi šetrné sušení. Pokud je symbol přeškrtnutý, prádlo rozhodně nesušit v sušičce, ale místo toho jej nechte přirozeně uschnout. Čtverec se třemi svislými čarami uvnitř představuje sušení odkapáváním, jedna vodorovná čára uprostřed označuje vodorovné sušení a vlnka zvlnění znamená, že se má prádlo při sušení zavěsit. 

 

SYMBOLY ŽEHLENÍ NA CEDULKÁCH OBLEČENÍ

Symboly žehlení znázorňují žehličku, tečkami uvnitř představující maximální teplotu, kterou byste měli použít k vyžehlení oděvu.

Ariel_symbols_04_720x260

 

Pokud žehlička nemá žádné tečky, můžete oděv vyžehlit při jakékoli teplotě. Obvykle najdete symbol žehlení s jednou tečkou u jemných kusů, jako je vlna a hedvábí, symbol se dvěma tečkami u syntetiky a symbol se třemi tečkami u lněného a bavlněného oblečení. Pokud je symbol přeškrtnutý, oděv není vhodný k žehlení. Přeškrtnuté dvě čáry vystřelující ze spodní části žehličky značí, že se oblečení nesmí napařovat.

 

CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ NA CEDULKÁCH OBLEČENÍ

Některé oděvy je lepší čistit profesionálně – chemicky. Níže uvedené symboly vám pomohou při rozhodování, zda by měl být váš oděv čištěn v čistírně a jaké rozpouštědlo se může použít.

Ariel_symbols_05_720x260

 

Kruh znamená, že je kus vhodný pro chemické čištění, zatímco písmena instruují čistírnu o požadovaném procesu.

 

DOPLŇKOVÉ INSTRUKCE K CHEMICKÉMU ČIŠTĚNÍ

Při práci s nejjemnějšími kusy oblečení ocení čistírna každou pomoc, kterou dostane.

Proto výrobci textilu dodávají na cedulky oblečení další symboly chemického čištění, které představují kombinace kruhů a přímek.

Ariel_symbols_06_720x260
Zdroj: https://mujsvet-pg.cz/