Povinnost úhrady nákladů při nepřevzetí zásilky na dobírku

Představte si, že jste právě objednali něco úžasného z našeho e-shopu, potvrdili jsme vaší objednávku a vy už se nemůžete dočkat, až vám to dorazí. Ale počkejte! Co když se vám to nakonec nebude líbit? Máme pro vás špatné zprávy - nepřevzetím zásilky na dobírku se nezbavíte povinnosti platby ani kupní smlouvy. A teď k tomu trochu humoru!

Když si objednáte zboží z našeho e-shopu, uzavřete s námi tajný pakt dle § 1827 zákona č. 89/2012 Sb., známý také jako Občanský zákoník. Zrušit tento pakt lze jen za velmi specifických okolností. Jako kupující máte povinnost zaplatit kupní cenu a převzít zboží, což je jedna z těch méně známých superhrdinských schopností, kterou vám ukládá § 2118 Občanského zákoníku. Pokud se rozhodnete zásilku nepřevzít, porušíte tento zákon a stane se z vás "porušitel kupní smlouvy".

 

Nepřevzetím dobírky se nestanete automaticky členem klubu "odstoupil jsem od smlouvy". Naopak, dle zákona toto není přijatelné. Kupující odesláním objednávky uzavírá kupní smlouvu, která je závazná nejen pro prodávajícího (tedy nás), ale také pro kupujícího (tedy vás).

My se zavazujeme dodat vám zboží, a vy se zavazujete ho převzít a zaplatit. Pokud si zásilku nepřevezmete, jedná se z vaší strany o porušení kupní smlouvy a nesete odpovědnost za škodu, která nám tímto vzniká. A to ještě nemluvíme o tom, že budete muset uhradit veškeré náklady spojené se zasláním balíčku.

 

Pokud se nám zásilka vrátí jako nevyzvednutá, pošleme vám milý email s prosbou o zaplacení zbytečně uhrazeného poštovného. Pokud nedojde k uhrazení, předáme dlužnou částku právní kanceláři a inkasní agentuře k vymáhání - a upřímně, to už byste opravdu nechtěli. Jestliže budete mít zájem o opětovné zaslání zboží, vyhovíme vám po zaplacení částky předem na náš účet zahrnující cenu zboží, původní poštovné a nové poštovné. A nezapomeňte, že i společnost dTest upozorňuje na existenci zákona a povinností kupujícího.

Takže si to shrňme: Nepřevzetím balíčku se nestanete hrdinou ani neodstoupíte od smlouvy. Místo toho budete muset zaplatit škodu, kterou jste nám tím způsobili. Tak proč si raději nevyzvednout ten skvělý balíček a užít si ho?