10 tipů, jak naučit děti milovat zeleninu a ovoce.

Náš první tip je "Jídlo hrou". Využijte kreativity a vytvořte z ovoce a zeleniny zábavný obrázek na talíři. Toto může být skvělý způsob, jak děti zaujmout a motivovat je k tomu, aby se na konzumaci zdravých potravin těšily. Například, můžete vytvořit tvářičku z nakrájených plátků jablek a malin nebo a tvar srdce z listů špenátu a ředkviček.

top-view-fruit-bug-plate

Druhým tipem je "Zapojení". Nejlepší způsob, jak děti naučit milovat zeleninu a ovoce, je zapojit je do procesu výběru a přípravy těchto potravin. Při nákupech nechte děti vybírat, kterou zeleninu nebo ovoce si přejí koupit. Také je můžete zapojit do přípravy jídel, jako například smíchání salátu.

little-kid-standing-with-pineapple-supermarket

Třetí tip je "Buďte vzorem". Děti jsou jako houby, a tak pokud uvidí, že jejich rodiče konzumují zeleninu a ovoce, budou to chtít dělat také. Pokud budete pravidelně jíst zeleninu a ovoce, vaše děti budou mít mnohem větší pravděpodobnost, že budou následovat váš příklad.

Čtvrtým tipem je "Vždy po ruce". Udržujte doma vždy připravené ovoce a zeleninu, takže když děti pocítí hlad, mohou se jednoduše zasytit zdravým jídlem, místo aby sáhly po sladkostech. Nakrájené mrkve, jablka nebo hrozny mohou být skvělým zdravým snackem.

Pátým tipem je "Spoluvaření". Nechte své děti pomoci vám s přípravou jídel. To je nejen zábavné, ale také jim dává pocit zodpovědnosti a vlastnictví jídla, které pak budou ochotněji jíst.

pretty-little-girl-is-tossing-vegetables-pan-dark-photo-studio

Šestý tip je "Barvy". Snažte se zařadit do stravy co nejvíce barev. Každá barva zeleniny a ovoce obsahuje jiné živiny a pro děti je taková strava mnohem přitažlivější.

top-view-fresh-vegetables-with-copy-space

Sedmým tipem je "Smoothie". Domácí smoothie jsou skvělým způsobem, jak děti naučit milovat zeleninu a ovoce. Navíc, nechte děti vybrat, jakou zeleninu a ovoce budou chtít v jejich smoothie. Tímto způsobem mohou mít pocit, že mají kontrolu nad tím, co jedí a pijí.

berry-smoothie-with-mint-blueberry-raspberry

Osmý tip je "Pěstování vlastního ovoce a zeleniny". Pokud máte prostor, založte si vlastní zahradu. Děti se tak budou těšit na to, až jim malé rajčátko vyroste a oni si jej budou moci sníst.

full-shot-kids-picking-tomatoes

Devátým tipem je "Nenuťte jim zeleninu a ovoce které nechtějí". Pokud děti odmítají konkrétní druh ovoce nebo zeleniny, nepředkládejte jim jej neustále. To by mohlo vést k opačnému efektu a děti by mohly začít zeleninu a ovoce obecně odmítat.

Desátý tip je "Tón hlasu". Když s dětmi mluvíte o zdravém jídle, vždy používejte laskavý a přátelský tón hlasu. Kritika a tlačení může vést k odporu, zatímco laskavý a podporující přístup může motivovat děti k zdravým stravovacím návykům.